На 16 септември Apple започна разпространението на операционната система iOS 18, която захранва фирмените смартфони iPhone. Тук ще разгледаме основните промени и нововъведения в нея. Ето по-значимите от тях:
Икони на началния екран и инструменти (widgets)
Иконите и инструментите могат да се уголемят така, че да са по-лесно видими от потребители със слабо зрение. За целта влезте в „Изглед за деня“, който се намира преди първата страница с икони на началния екран. От там чрез еднократно плъзгане надолу с един пръст изберете „Режим на редактиране“, натиснете бутона „Редактирай“ и влезте в „Персонализирай“. От появилия се прозорец можете да определите дали иконите и инструментите да са малки или големи, да се влияят ли от основната цветова тема (светла или тъмна).
Съобщения
Приложението вече позволява да общувате с близките си чрез сателитна комуникация, когато нямате Wi-Fi или мобилна връзка. Функцията ще се поддържа за iPhone 14 и по-нови. Текстът на съобщенията може да бъде анимиран или форматиран чрез удебеляване, подчертаване, курсив или други типове оформление. Освен това бихте могли да реагирате на дадено съобщение чрез различни емоджита и стикери.
Функцията „Изпрати после“ позволява създаването на съобщения, които да бъдат доставени в желано от вас време. А с поддръжката на RCS протокола вече могат да се обменят безплатни съобщения между iOS устройства и такива с Android.
Контролен център
Елементите в него са организирани в групи, които можете да подреждате. Добавена е и възможност за използване на бутони от външни приложения. За да отворите списък с всички налични елементи, влезте в контролния център, с еднократно плъзгане надолу с един пръст изберете „Редактирай бутони за управление“. След това плъзнете няколко пъти надолу или нагоре с един пръст, докато застанете върху „Покажи бутони за управление на галерия“. Щом активирате действието, ще се отвори прозорец с всички елементи, които бихте могли да добавите в контролния център на вашия iPhone.
Пароли
Това е ново приложение, в което можете да видите всичките си данни за вход в уеб сайтове и приложения на едно място. Могат да бъдат запазвани пароли за Wi-Fi и кодове за двустепенна идентификация, които се генерират от приложения като Google authenticator.
Телефон
Вече имате възможност да търсите в списъка със скорошни повиквания по име на контакт или телефонен номер. Режимът на микрофона може да се настройва автоматично според средата, в която се намирате. Възможностите са „Стандартен“, „Изолиране на гласа“ и „Широк спектър“.
Поверителност (Privacy)
Добавена е функционалност за заключване на определени приложения. Тяхното отваряне ще става с парола или Face ID. Приложенията няма да участват в резултатите от търсения в устройството и данните им ще бъдат недостъпни.
Скритите приложения имат сходна защита, но освен това те се добавят в специална папка, която е заключена. Няма да получавате известия от тях.
AirPods
Притежателите на фирмените слушалки на Apple вече ще могат да отговарят на гласовия асистент Siri само чрез кимване за „Да“ и с поклащане на главата наляво и надясно за „Не“. Нова функция за изолация на гласа при AirPods Pro моделите позволява на вашия събеседник да чува гласа ви по-ясно, когато около вас има вятър или по-силен шум.
Достъпност
Във функционалностите в помощ на хората с увреждания има значителни нововъведения. Ето по-важните от тях:
Проследяване на очите (Eye Tracking)
Тази нова функция позволява управление на вашия iPhone с помощта на движения на очите. Тя може да е от огромна полза при хора с двигателни проблеми. За най-добри резултати устройството трябва да е върху стабилна повърхност на около 30 см от лицето ви.
Осезания за музика (Music Haptics)
Дава възможност на хората с нарушен слух да усетят музиката чрез вибрации на устройството. Към момента се поддържа само приложението Apple Music.
VoiceOver
В екранния четец също са добавени нови функции. Ето кои са те:
Обучение за VoiceOver
Потребителите с нарушено зрение, които искат да овладеят работата със сензорен екран, вече могат да го направят по-лесно с новото интерактивно ръководство за VoiceOver. То се намира в Настройки, „Улеснен достъп“, „VoiceOver“, „Обучение за VoiceOver“. В него са включени различните способи за навигация, скролиране, работа с „шайбата“, въвеждане на текст и много други. Ръководството обяснява как се извършва определено действие и подканва потребителя сам да го направи, за да може наистина да овладее различните жестове и особености.
Нов начин за избор на гласове
Опцията „Език“ в „Шайбата“ вече е заменена с настройката „Гласове“. Имате възможност да добавяте такива за различни езици и да ги сменяте чрез тази опция, без да е необходимо да избирате самия език. Така включването на определен глас става значително по-лесно.
За да изберете гласове, влезте в Настройки, „Улеснен достъп“, „VoiceOver“, „Изговаряне“. От тази страница можете да зададете „Основен глас“ и „Допълнителни гласове“, които да превключвате чрез „шайбата“. Ако не виждате опцията, влезте в настройките на VoiceOver, „Шайба“, „Елементи на шайбата“. От там активирайте опцията „Гласове“.
Заглушаване на звука (Audio Ducking)
Преди iOS 18 тази опция можеше само да бъде включена или изключена. Тя определя дали силата на звуците да се намали, за да се чува по-ясно екранният четец. Сега имате възможност да избирате между следните режими:
- „При говорене“ – Възпроизвеждащите се звуци биват намалявани, само докато екранният четец говори;
- „Винаги“ – Звуците са намалени за постоянно;
- „Изключено“ – Функцията не е активна.
Нови настройки на гласовете
В раздела „Изговаряне“ в настройките на VoiceOver са добавени нови опции за отделните гласове. Можете да изберете максимална сила на звука, височина на тембъра, различна от настройката на тона и да зададете еквалайзер, който да усили или намали определени честоти.
Разпознаване на живо (Live Recognition)
Тази функционалност позволява откриването на обекти и извличането на текст чрез камерата на устройството. За целта влезте в Настройки, „Улеснен достъп“, „VoiceOver“, „Шайба“, „Елементи на шайбата“. От там добавете функцията „Разпознаване на живо“.
След като я намерите в „шайбата“, можете да активирате някой от следните режими: „Посочи и говори“, „Текст“, „Сцени“. Имате възможност да включите функцията и чрез трикратно докосване с 4 пръста.
Въвеждане на брайлов код (Braille Screen Input)
Функционалността за писане чрез брайловата азбука е претърпяла най-същественото си обновяване до момента. Тъй като новите неща са доста, тук само ще ги спомена най-общо:
- Възможност за активиране на въвеждането на брайлов код чрез двукратно почукване с два пръста, като единият е върху горния, а вторият върху долния ръб на устройството;
- Вече можете да извиквате въвеждането чрез брайл при активиране на всяко текстово поле;
- Режим с множество команди за управление на устройството посредством екранната брайлова клавиатура;
- Бързо стартиране на приложения, докато сте на началния екран;
- Обратна връзка със звуци и вибрации при писане на брайл;
- Нови жестове за придвижване на курсора и маркиране на текст.
Очаквайте скоро по-подробен материал за новите възможности, налични във функционалността Въвеждане на брайлов код в iOS 18.
Използване на брайлови дисплеи с VoiceOver
Добавен е жест за улеснено повторно свързване на брайлов дисплей. Бихте могли да го конфигурирате като влезете в Настройки, „Улеснен достъп“, „VoiceOver“, „Команди“, „Всички команди“, „Брайлов код“, „Повторно свързване на брайлови екрани“. Освен това вече можете да използвате напълно различни входни и изходни брайлови таблици за въвеждане и показване на текст.
Визуализация на съдържанието в уголемен размер при въвеждане (Hover Typing)
Добавени са различни настройки за показване на текста, който пишете чрез екранна клавиатура. Той може да се визуализира в определена част на дисплея, с по-едър шрифт и в различни цветове. За да разгледате тези опции, влезте в Настройки, „Улеснен достъп“, „Клавиатури и въвеждане“, „Уголемяване при въвеждане“.
Тук представих само по-важните според мен промени и нововъведения в iOS 18. Можете да прочетете повече информация на английски език от следните статии:
- Apple Releases iOS 18; Bringing a Redesigned Passwords App, RCS Support to Messages, New Customization Options for Lock Screen and Control Center, and Much More
- What’s new in iOS 18 accessibility for blind and DeafBlind users
Очаквайте още интересни материали тук, както и на страницата ни във Facebook. Можете да разгледате и продуктите в нашия електронен магазин.