понеделник 7 октомври 2024

БГАСИСТ ООД

Информационен сайт на фирма БГАСИСТ ООД

Ръководства

iOS 18: Как да използваме новите функции за въвеждане чрез брайл

Както стана ясно от предишната ни публикация, функционалността за въвеждане на брайлов код в iOS 18 е усъвършенствана значително. Тук ще представя нововъведенията в нея и ще обясня как можете да ги използвате.

Извикване на въвеждането чрез брайлов код посредством жест

Вече можете да стартирате функцията, без да е необходимо да я избирате от „шайбата“. За целта поставете един пръст върху горния ръб на дисплея и втори върху долния. След това чукнете двукратно с двата едновременно. Ако жестът бъде разпознат от операционната система, ще чуете „Въвеждане на Брайлов код“.

При мен сработва най-ефективно, когато двата пръста са върху горния и долния ляв ъгъл на екрана. За да спрете функцията, поставете два пръста върху дисплея на известно разстояние и плъзнете така, че да ги приближите един към друг.

Автоматично стартиране на въвеждането чрез брайл за всяко текстово поле

Така то може напълно да замести екранната клавиатура, която се появява при редактиране на текст. За целта направете следното:

  1. Отворете приложението настройки.
  2. Влезте в „Улеснен достъп“, „VoiceOver“, „Брайлов код“, „Въвеждане на Брайлов код“.
  3. Включете опцията „Стартирай автоматично при редактиране на текст“.

Режим с команди за управление на устройството

Когато функцията за въвеждане на Брайлов код е активна, плъзнете с 3 пръста наляво или надясно, докато чуете „Режим команди“. Чрез него ще можете да използвате различни комбинации от точки, които са налични за управление на iPhone или iPad посредством брайлов дисплей.

В екранната брайлова клавиатура не е необходимо да се натиска клавиш за интервал заедно с комбинациите от точки, както е при тяхното използване с брайлов дисплей. Докато сте в „Режим команди“, при натискане на комбинация от брайлови точки ще се изпълнява жест за управление на устройството, вместо да се въвежда символ. По-долу ще изброя някои по-важни команди. Числата означават една или повече Брайлови точки.

  • 1 – Преминаване към предишен елемент;
  • 4 – Следващ елемент;
  • 1, 2 и 3 – Фокусиране върху първия елемент в страница;
  • 4, 5 и 6 – Прескачане до последния елемент;
  • 3 и 6 – Симулира двойно почукване с един пръст;
  • 1 и 2 – Връщане с една стъпка назад;
  • 2 и 3 – Преминаване към предишна настройка от „шайбата“;
  • 5 и 6 – Избиране на следваща настройка от „шайбата“;
  • 3 – Предишно действие според избраната настройка;
  • 6 – Следващо действие за текущата настройка от „шайбата“;
  • 4 и 6 – Извикване на панела с известия;
  • 2 и 5 – Отваряне на контролния център;
  • 1, 2 и 5 – Отиване на началния екран.

За да видите списък с всички команди на английски език, посетете страницата Common braille commands for VoiceOver on your iPhone, iPad, and iPod touch.

Бързо стартиране на приложения

Когато сте на началния екран и функцията за въвеждане на Брайлов код е активна, напишете първите букви от дадено приложение и плъзнете надясно с два пръста. Така ще отворите търсеното приложение. Колкото повече букви въведете, толкова по-точен ще бъде резултатът.

Нови настройки за обратна връзка

При въвеждане на букви вече можете да получавате обратна връзка чрез звуци и вибрации. За да я изключите или включите, влезте в Настройки, „Улеснен достъп“, „VoiceOver“, „Брайлов код“, „Въвеждане на Брайлов код“, раздел „Обратна връзка за въвеждане“. Превключвателят „Осезание“ определя дали да се възпроизвеждат вибрации при писане чрез брайл.

От раздел „Съобщения за режими“ имате възможност да определите дали превключването между „Режим команди“ и „Брайлов запис“ да се докладва чрез звуци, говор или по двата начина.

Жестове за придвижване на курсора и маркиране на текст

За да ги използвате, задръжте един пръст върху дисплея на устройството. След това можете да изпълните някой от следните жестове:

  • Плъзгане нагоре с един пръст – Предишен режим на придвижване или маркиране. Възможно е това да се случва по символи, думи и редове;
  • Плъзгане надолу с един пръст – Следващ режим на придвижване или маркиране;
  • Плъзгане наляво с един пръст – Преминаване към предишен знак, дума или ред според избрания режим;
  • Плъзгане надясно с един пръст – Следващ знак, дума или ред;
  • Плъзгане наляво с два пръста – Маркиране на предишен символ, дума или ред;
  • Плъзгане надясно с два пръста – Избиране на следващ символ, дума или ред.

Очаквайте още интересни материали тук, както и на страницата ни във Facebook. Можете да разгледате и продуктите в нашия електронен магазин.

Сподели

Стефан Цвятков

Роден съм в Габрово, но живея в София. Не мисля, че съм толкова пестелив, както е известно за повечето габровци. Харесва ми да чета книги и всякакви текстови материали, както и да слушам музика от различни жанрове. Технологиите са ми страст и се старая да се информирам за непрекъснато променящите се тенденции. Обичам да се ровя в настройки, да изпробвам различни приложения и устройства, като по този начин придобивам нови впечатления. В БГАсист се занимавам с превод на текстове от английски, изготвям и коригирам такива на български, събирам и обработвам информация от Интернет, съдействам при настройването на клиентски компютри и телефони.