В разговор за компютърни устройства със сигурност някои от вас са чували термините BIOS и UEFI. Но какво означават те всъщност? В тази публикация ще се опитам накратко да обясня.
BIOS
Basic Input-Output System е вид фърмуер, който присъства в компютрите още от времето на операционните системи DOS. Това е вграденият софтуер, който управлява физическите компоненти на ниско ниво.
След натискане на бутона за включване, BIOS проверява изправността на хардуера. Ако всичко е наред, стартира зареждане на инсталираната от потребителя операционна система. В случай, че има проблем с конкретен компонент например твърдия диск, показва се съобщение за грешка и в някои случаи се просвирва звуков сигнал.
Без наличието на BIOS, компютърът не би могъл да знае какво да прави след натискане на бутона за включване. Настройките на този тип фърмуер се съхраняват в специален чип на дънната платка. Ограничението е до 1 MB, а софтуерът работи в 16-битов режим.
UEFI
Unified Extensible Firmware Interface е съвременният тип фърмуер, който управлява всички по-нови модели настолни компютри и лаптопи. Той е окончателно одобрен през 2007 г. като наследник на BIOS.
Информацията за стартиране на операционната система и настройките се съхраняват в отделен дял на твърдия диск, а софтуерът работи в 64-битов режим. Ето кои са предимствата на UEFI:
- По-бързо зареждане на операционната система;
- Възможност за използване на твърди дискове и SSD с памет над 2 TB;
- Защитено стартиране (Secure Boot), при което се гарантира валидността на софтуера и отсъствието на нежелани модификации, причинени например от вируси;
- Управление на повече от 4 дяла (Partitions) на твърдия диск;
- Усъвършенстван графичен интерфейс за настройка, в който е възможна работата с мишка.
BIOS или UEFI използва устройството ви
За да видите типа фърмуер на вашия компютър, направете следното:
- Стартирайте инструмента за изпълнение с клавишната комбинация Windows+R.
- Въведете „msinfo32“ без кавичките и потвърдете с Enter.
- В отворилия се прозорец натиснете TAB, за да се фокусирате в списъка с параметри на компютъра.
- Със стрелка надолу намерете „Режим на BIOS“.
Ако стойността е „Наследен“, значи използвате традиционния BIOS. Ако е „UEFI“, вашето устройство е снабдено със съвременния тип фърмуер. За масовия потребител тези стойности не са от особено значение. Информацията е най-вече за по-любопитните ни читатели.
Очаквайте още интересни материали тук, както и на страницата ни във Facebook. Можете да разгледате и продуктите в нашия електронен магазин.