В настоящата статия ще ви разкажа за един по-различен ресторант. Нарича се тъмен ресторант Тенебрис и както името му подсказва, предлага възможност за вечеря на тъмно.
Как и къде е възникнала идеята?
Концепцията е разработена през 90-те години на миналия век в Париж. Именно там, във френската столица е отворено и първото тематично заведение. На Балканския полуостров идеята е доразвита от тъмен ресторант Тенебрис. Той се намира в София и предлага възможност за вечеря на тъмно.
Наистина ли се вечеря в пълен мрак, как клиентите успяват да се адаптират към тази необичайна за тях ситуация? Всички служители на ресторанта ли са незрящи?
Първоначално клиентите се посрещат в светлата част на ресторанта. Там ще бъдат помолени да си оставят връхни дрехи, чанти, телефони, часовници, запалки, електронни цигари и всичко, от което може да се излъчи светлина. Така ще могат да се потопят в света на незрящите, в света на тъмнината. Това е и основната специфика на този тип ресторанти – да се вечеря в пълен мрак. Ако в осветената приемна служителите са зрящи, то домакините в залата за вечеря на тъмно са незрящи.
След като клиентите получат подробни инструкции и разяснения за предстоящото преживяване на тъмно, те биват оставени в ръцете на незрящия домакин. Той трябва да ги въведе в тъмната зала и да ги настани на масите. Незрящият домакин им сервира и вечерята. Готвачите в кухнята са зрящи.
Въпреки, че в такава ситуация повечето клиенти избират да похапват с ръце, прибори все пак има. По всяко време незрящите домакини са на разположение на клиентите. Могат да им съдействат, ако имат нужда от нещо. Достатъчно е да ги извикат по име.
Някои посетители може би изпадат в паника, други се забавляват. Домакинът е този, който има за задача да ги предразположи така, че те да се чувстват спокойно и комфортно. Да направи така, че за тях тази вечеря на тъмно да остане едно емоционално и незабравимо преживяване.
Вечерята на тъмно може да се окаже истинско предизвикателство за зрящите. Това е така, защото зрението е основното сетиво на хората. А по време на вечерята на тъмно то липсва. Посетителите на Тенебрис трябва да разчитат само и единствено на останалите си сетива. Налага им се да изострят слуха си. В тъмната зала няма мобилни телефони и социални мрежи. Това е време, през което изцяло можете да се потопите в задълбочени разговори с вашите приятели и близки, с които сте избрали да отидете на вечеря. В такъв момент може би сте по-съсредоточени. Обръщате внимание на дребните детайли от разговорите, от разказите на човека до вас. Всеки шум, всеки звук ви прави впечатление.
За храната пък можете да се ориентирате единствено и само по вкуса, аромата и нейната текстура. Твърде вероятно е във вашата компания да се заформи дискусия за различните съставки на дадено ястие. Това е моментът, в който можете да похапнете ястия, за каквито няма и да помислите, ако знаете какво има в чинията. Това също е част от преживяването. Имате възможност да надскочите себе си и да опитате нещо различно и вкусно.
Комични ситуации със сигурност не липсват по време на вечерята. Все пак зрящите, разчитайки основно на зрението си, трудно биха се хранили без да се изцапат, без да разсипят храна извън чинията. Много е вероятно да държат приборите неправилно и да не успяват да си служат пълноценно с тях. На много клиенти им се налага да помолят домакина за мокри кърпички или за още салфетки. Те изрично биват предупредени да не стават, без техният домакин да ги придружи. В противен случай може да се блъснат в съседна маса или в незрящ служител, който в момента сервира или води друг посетител.
Какво се случва след края на вечерята? Как се излиза от тъмнината?
Когато приключат с вечерята, клиентите биват изведени от тъмната част на ресторанта, отново придружавани от техния незрящ домакин. Директният сблъсък със светлината е леко неприятен. Те все пак са прекарали 2 3 часа в пълен мрак. Трудна е адаптацията за тези, които са стояли с отворени очи и са се опитвали да прозрат нещо в тъмното. Други са предпочели да затворят очи и да се наслаждават напълно на случващото се в мрака. Едно е сигурно, емоцията за всички е била голяма. И дълго ще помнят това различно преживяване.
Отворен все още остава и въпросът какво точно са похапвали по време на вечерята на тъмно. Когато правят своята резервация, гостите на Тенебрис могат да избират тематично меню. Дали то да бъде с месни ястия или с риба например. Те обаче не знаят какво точно ще включва вечерята. Това също е част от експеримента.
Разбира се всеки прави предположения какво точно е похапвал в тъмното. Истината излиза на яве в края на вечерта. Когато клиентите се върнат в светлата част на ресторанта, служителят им презентира менюто. И едва тогава става ясно дали и до колко са познали какво са вечеряли.
Подобен социален експеримент е и отлична възможност да се опознае по-добре светът на незрящите. Да излязат на преден план техните силни страни, техните способности. Тенебрис осигурява работни места за хора с нарушено зрение. Предвид спецификата на работа в тъмния ресторант, зрение не е необходимо. Там те могат изцяло да разгърнат своя потенциал.
Очаквайте още интересни материали тук, както и на страницата ни във Facebook. Можете да разгледате продуктите и услугите, които нашата фирма предлага.