От версия 57 нагоре, браузърът Mozilla Firefox е с кодово име „Quantum“. От тогава в ядрото на браузъра бяха направени сериозни промени. Тези промени предизвикаха доста проблеми в съвместимостта на Firefox с екранните четци под Windows като NVDA и JAWS. За да се възстанови доброто сработване между Mozilla Firefox и екранните четци, трябваше да се направят промени на програмно ниво както в браузъра от страна на екипа на Mozilla, така и в екранните четци, от страна на техните разработчици. За щастие, екипите реагираха адекватно и след няколко месеца и няколко версии на браузъра и екранните четци, съвместимостта се върна на едно прилично добро ниво. Ако човек използва най-новите версии на NVDA или JAWS, може спокойно да работи с най-новата версия на Firefox Quantum. И докато при NVDA надстройката до най-новата версия не представлява проблем поради факта че екранният четец е безплатен, то при JAWS нещата не стоят съвсем така, защото не всеки може да си позволи да си закупи или да надстрои до най-новата версия на JAWS. Затова тук на вашето внимание ще представим един метод, при който чрез изключване на една настройка в браузъра Firefox, може да се работи с най-новите му версии дори ако се ползват по-стари версии (напр. 18.0) на JAWS.
Въпросната настройка на Firefox се отнася до използването на отделни процеси за отделните функции на браузъра. Няма да се спираме на това каква по-точно е тази функционалност и защо тя пречи на доброто сработване между браузъра и екранните четци, тъй като нещата са твърде сложни, а и не е необходимо да се знаят от обикновените потребители. От версия 57 нагоре на Firefox функцията за многопроцесност е включена по подразбиране и това пречи за нормалното му сработване с по-старите (напр. 18.0) версии на JAWS. Настройката се намира в така наречените „скрити“ настройки на Firefox, тъй че няма да я намерите в панела с настройките на браузъра, достъпван от меню „Инструменти“.
А ето и какво трябва да направите, за да изключите въпросната настройка за използване на отделни процеси във Firefox:
- Спрете JAWS и стартирайте друг екранен четец, поддържащ новите версии (от 57 нагоре) на Firefox, например най-новата версия на NVDA. Или за целта можете да използвате и помощ от зрящ човек, който не се нуждае от ползването на екранен четец.
- Стартирайте наличната на вашия компютър версия 57 или по-нова на Firefox. Желателно е да използвате най-новата налична към дадения момент версия на браузъра, с цел по-добро сработване с екранните четци (тъй като промени с цел подобрения в това отношение се правят постоянно във всяка следваща версия на самия браузър).
- С Control+L се фокусирайте в адресната лента на браузъра.
- В адресната лента въведете следното и натиснете ENTER:
about:config
- В появилия се екран излиза предупреждение, че правенето на промени по тези „скрити“ настройки може да повлияе пагубно върху стабилността, безопасността и производителността на браузъра. Задействайте бутона „Приемам риска!“, за да продължите нататък.
- В новия екран има поле за търсене и един огромен списък със „скрити“ настройки. В полето за търсене въвеждате следното (няма нужда да натискате ENTER след това, тъй като браузърът автоматично започва да филтрира заявките за търсене още при въвеждане на текст в полето за търсене):
browser.tabs.remote.autostart
- С клавиша TAB отивате в списъка с резултатите от търсенето и маркирате настройката, чийто етикет съвпада точно с това, което въведохте в полето за търсене (а именно: „browser.tabs.remote.autostart“) и се уверявате, че нейната стойност е „true“. Пояснявам това, тъй като поне при мен, излезе и втора подобна настройка с почти подобен етикет – „browser.tabs.remote.autostart.2“, но не тя ни трябва, а тази с етикет „browser.tabs.remote.autostart“.
- Извиквате контекстното меню за тази настройка, и от него задействате командата „Превключване“, за да промените стойността й на „false“. Същото можете да направите и като при избрана въпросната настройка в списъка, натиснете клавиша ENTER.
- Рестартирате (затваряте и пускате повторно) Firefox, като е желателно след затварянето и преди пускането, да спрете другия екранен четец (ако има пуснат такъв) и да стартирате JAWS.
След извършване на описаната по-горе процедура, по-старите версии (например 18.0) на JAWS би трябвало вече да се сработват с версия 57 и по-нови на браузъра Firefox.